Cantas A.S. Gebze Fabrikasi Aiolos Air HybriCool ile Dogal Olarak Sogutuluyor!

Cantas A.S. Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesinde yer alan fabrikasinin iklimlendirmesi Aiolos Air HybriCool Endirekt Evaporatif Sogutmali Klima Ünitesi ile enerji verimli olarak sogutuluyor. Sogutma ihtiyacinin 190 kW'lik bölümü Endirekt Evaporatif Sogutmali HybriCool Ünitesinin Adyabatik Modülü ile karsilanmis ve Taze Hava Sogutmasi dogal sogutma ile mekanik sogutma ihtiyaci olmadan karsilanmistir. Iç yük sogutma ihtiyaci olan 320 kW'lik sogutma ise HybriCool ürününün içine entegre edilen her bir üründe 2 adet bagimsiz devreli (bir adedi invertörlü) scroll kompresörler ile saglanmaktadir. Cihazlar ile entegre çalisan bagimsiz devreli EC fanli konenserler ile yüksek verimli sogutma elde edilmistir.


Fabrikanin isitma ihtiyaci için yine bu tür uygulamalarda dünyada ilk defa uygulanan Heat-Pump sistemi ile binanin ihtiyaci olan 160 kW isitma yükü karsilanmis, yüksek verimli isi geri kazanim esanjörü sayesinde egzost edilen havanin enerjisinin %83'ü geri kazanilmaktadir. Bu sayede kis çalismasinda da hem taze havanin isitmasi hem de ortam isitmasi için harcanilan enerji giderleri minimum seviyelerde tutulmustur.     

22,000 m3/h hava debisinde 2 adet HybriCool ünitesi ile saglanan %100 taze havali iklimlendirme sistemi ile Cantas A.S. firmasi 5,000 m2 büyüklügündeki üretim alaninda çalisanlari için en yüksek seviyede konfor seviyesini çok yüksek enerji verimi ile saglamayi hedeflemistir. Üretim alanindan egzost edilen kaynak gazlarinin dahi enerjisinden faydalanilarak isletme giderlerinde muadil isi geri kazanimli sistemlere göre 9,300 EUR daha fazla enerji tasarrufu saglanmasi öngörülmektedir.


Isletmeye özel yapilan enerji analiz çalismasi ile isletmenin standard isi geri kazanimli klima sistemleri ile enerji giderleri karsilastirmali olarak yapilmis ayni zamanda ilk yatirim maliyet farklari analiz edilmistir. Mekanik sogutma sisteminde saglanan 190 kW'lik tasarruf sayesinde ilk yatirim maliyetinde de bir fark olusmadigi gözlenmistir. Saglanan enerji tasarrufu ise isletmenin enerji gideri tasarrufu olarak dogrudan katki saglamaktadir.   

Entegre IoT teknolojisi ile donatilan Aiolos Control otomasyon sitemi ile uzaktan erisim ile bütün fonksiyonlari izlenebilmekte ve yönetilmektedir. Bu sayede cihazlarin sagladigi performans degerleri anlik olarak izlenebilmekte ve kayit altina alinarak yillik enerji degerlendirmesi yapilabilmektedir.